ABC plakatu na świecie

Jedną z form reklamy zewnętrznej jest plakat. Nie można powiedzieć, że jest to najpopularniejsza, a już tym bardziej najskuteczniejsza forma takiej reklamy, ale wydaje się, że w dalszym ciągu stawia na nią wielu z nas. Przyjrzyjmy się w związku z tym historii plakatów. Jak to w związku z tym z nimi było?

Przełom XIX i XX wieku

Za początek historii plakatów możemy uznać przełom XIX i XX wieku. Nie ma w tym jednak nic dziwnego. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że to właśnie w tym czasie miejsce miało udoskonalenie techniki litograficznej, która miała spory wpływ na to, że plakaty ujrzały światło dzienne. Przed nimi mieliśmy bowiem do czynienia z afiszem, na którym tekst informacyjny czy reklamowy był drukowany lub nanoszony przez drukarza, a następnie ozdobiony ornamentem. Za twórcę pierwszego plakatu uznaje się postimpresjonistę Henriego de Toulouse-Lautreca.

Polska

Ogromną rolę dla rozwoju polskiego plakatu miał Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, a wśród twórców polskich plakatów wyróżnić trzeba Tadeusza Gronowskiego. Warto wspomnieć także Henryka Tomaszewskiego, a poza nim Romana Cieślewicza, Jana Młodożeńca, Franciszka Starowieyskiego, Waldemara Świerzego oraz Wojciecha Zamecznika. Dziś plakaty są już prawdziwymi dziełami sztuki i ani trochę nie przypominają tego, z czym do czynienia mieliśmy nie sto czy pięćdziesiąt lat temu, ale nawet dwadzieścia. Dla porównania warto przejrzeć plakaty, które stworzone zostały przed laty i porównać je z tymi, z którymi mamy do czynienia dzisiaj.

This article has 2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *